O novosti Note „Kraljica Mira“ o duhovnom iskustvu vezanom za Međugorje, u emisiji „Argumenti“ HKR-a 24. rujna 2024., govorili su mostarsko-duvanjski biskup i trebinjsko-mrkanski apostolski upravitelj Petar Palić, članica Papinske međunarodne marijanske akademije prof. dr. s. Valerija Kovač te teolog i novinar Glasa Koncila koji prati vijesti iz Vatikana i Crkve u svijetu Darko Grden.
Kategorija: Intervjui
Fra Stjepan Čovo: Što nam trebaju ovi zanesenjaci u crnim mantijama da kvare kolorit našega grada!
Čeznuli smo za trenutkom kad ćemo postati svećenici. Tomu se radovala i majka Provincija.
Što je tjeskoba i kako se nositi s njom
U prvoj emisiji Skac_St podcasta Glas iz pustinje gost je bio fra Ante Vučković. U emisiji se razgovaralo o tjeskobi i strahu, stavovima psihologije i teologije o njima, prevenciji, 'terapiji'...
Peter Seewald: “Izgubili smo nebo”
Razmišljanje o životu s njegova kraja: tekst predavanja Petera Seewalda, Benediktova životopisca, u povodu njegova počasnog doktorata na STH Basel.
Fra Hrvatin Gabrijel Jurišić: Od “diktature proleterijata” do hrvatske slobode uvijek zahvalan
Intervju Petra Jurčevića s fra Hrvatinom Gabrijelom Jurišićem o njegovu životu, zvanju, studiju, životu u komunizmu, Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju, odgoju i drugim temama prenosimo u cijelosti.
Fra Tomislav Glavnik o Kapeli hrvatskih svetaca i blaženika u Betlehemu
Završila je izgradnja Kapele hrvatskih svetaca i blaženika u Betlehemu. Tim povodom televizija Laudato razgovarala je s glavnim koordinatorom njezine izgradnje - fra Tomislavom Glavnikom.
Najprivlačnija je autentična osoba
Fra Jozo Grbeš, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije, dao je intervju za časopis Franjevačkog svjetovnog reda i štovatelja svetog Franje ‘Franjinim stopama’ koji prenosimo u cijelosti.
Don Mladen Parlov: ‘Marulić je poet koji je odavno zaslužio čast oltara‘
Razgovor s prof. dr. don Mladenom Parlovom, redovitim profesorom u trajnom zvanju na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu, o Marku Maruliću u prigodi 500. godišnjice njegove smrti.
Razgovor s fra Antom Vučkovićem
Moj poziv u franjevaštvo i svećeništvo najuže je vezan uz samostan Gospe Sinjske. Uz njega sam odrastao.
Komunikacija – gladijatorske igre suvremenoga doba
Čovjek se, za razliku od drugih živih bića, očovječuje komunikacijom, on izlazi iz sebe i otvara se drugom živom biću, otkriva svoje potencijale, formira svoj identitet i raste u ljudskosti
Novi izazovi: pastoral odraslih, uloga vjeronauka i župne kateheze, bogatstvo i poteškoće crkvenih pokreta, pastoral migranata
U emisiji se govori o suvremenim pastoralnim izazovima: nužnostima pastorala odraslih, obnovi župnog pastorala, ulozi vjeronauka i župne kateheze, o bogatstvu i poteškoćama koje donose crkveni pokreti, o načinu govora o Bogu, medijskoj slici Crkve, evangelizaciji migranata i dr.
Rod Dreher: Europa će se oduprijeti kulturnoj dekadenciji ili će nestati
Rod Dreher američki je konzervativni novinar i autor niza knjiga, među kojima su najpoznatije “Benediktova opcija” (2017.) i “Oduprite se laži” (2020.), u kojima postavlja idejne temeljne kršćanskog otpora postkršćanskim politikama današnjice.
Tko je Duh Sveti, kako djeluje i kako možemo prepoznati njegovo djelovanje?
Na temu tko je Duh Sveti, kako djeluje, koji su njegovi darovi, kako razlučiti duhove... u emisiji Argumenti Hrvatskog katoličkog radija razgovaraju fra Ante Vučković, fra Ivan Matić i don Damir Stojić.
Fra Jozo Grbavac: Stijenj koji je bio zapaljen početkom stoljeća nastavio je i dalje tinjati u Bogosloviji
Ovo je kuća gdje bi se trebao gajiti život bratstva, molitve, rada i reda. To ne može ovisiti ni o jednom pojedincu. Skladan i bratski život ovisi o svima nama i naporima svih.
Djelovanje franjevaca u Dalmaciji za vrijeme Osmanlija
U emisiji Živjeti ljubav, voditeljice Danijele De Micheli Vitturi, dr. med. bio je gost fra Ivica Jurić, profesor pastoralne teologije na KBF-u u Splitu, te govorio o okolnostima i načinima djelovanja franjevaca pod osmanskom okupacijom u Dalmaciji, od sredine 16. st. pa gotovo do kraja sedamnaestog stoljeća.
U svom filmu: maestro Ivan Repušić
Počeo je dirigirati kao jedanaestogodišnjak, a danas vodi neke od najuglednijih europskih orkestara! Vodimo vas u München, u glazbeni svijet maestra Ivana Repušića.
Fra Ante Vučković o aktualnim pitanjima u Crkvi
U podcastu "Mreže Riječi" gost je bio prof. dr. sc. fra Ante Vučković. U razgovoru su dotaknute neke od vrlo aktualnih crkvenih tema: odnos konzervativnog i liberalnog dijela Crkve, sinoda i kvaliteta komunikacije u Crkvi, vjerski identitet Europe, vjeronauk u školi, integracija rastavljenih u Crkvi i dr.
Tomaš Halik – S kojim i kakvim se izazovima suočavaju danas kršćani u srednjoj Europi?
S kojim i kakvim se izazovima suočavaju danas kršćani u srednjoj Europi? Imaju li kršćanske Crkve dovoljno vitalnosti, uvjerljivosti i iscjeliteljske moći da mogu pomoći Europi da se odupre izazovima koje joj prijete?
Tko Bibliju naziva Svetim pismom, izražava uvjerenje da se u njoj objavljuje Bog
O Riječi Božjoj te njezinoj aktualnosti razgovarali smo s pročelnikom Katedre Svetog pisma Novog zavjeta na KBF-u u Zagrebu, prof. dr. sc. Mariom Cifrakom.
Mons. Zdenko Križić: Služba biskupa velika je odgovornost!
Mons. Zdenko Križić, splitsko-makarski nadbiskup, govori o izazovima i pastoralnim potrebama u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji u intervjuu za Hrvatski radio.
Kako biti kršćanin u svijetu koji više nije kršćanski
Sekularistički mentalitet traži od Crkve i svake religije da se bave samo svojim, takozvanim “religijskim” problemima, ali ne i velikim izazovima svijeta i društva: siromaštvom, nepravdom, nasiljem i ratovima, ekološkom krizom, migracijama.
Petar Pereža: Zašto vjerujem?
U emisiji Zašto vjerujem Hrvatskog katoličkog radija urednik Ante Novak razgovara s Petrom Perežom, poznatim televizijskim voditeljem, urednikom i novinarom, o njegovu iskustvu vjere, molitvi, poznanstvu s nekim svećenicima...
Što sam naučio boraveći u Cenacolu?
Cenacolo zaista pomaže u razlikovanju „bitnog od nebitnog”. Pomaže i u tome da ostavimo sve lažne bogove i prihvatimo pravog Boga. Vraća vjeru i nadu u bolje sutra – u vječni život. Ne dolaze samo ovisnici o drogi u Cenacolo.
Iskustvo Božje prisutnosti premašuje značenje svih odgovora
U razgovoru za ljetni dvobroj kršćanske obiteljske revije KANA, njen dugogodišnji suradnik te istaknuti kršćanski pisac Stjepan Lice govori o obitelji, Crkvi i društvu. Ali promišljanja su više nego pronicava i duboka, utemeljena u Evanđelju!
Što je strah, kako se pokazuje i kontrolira? (psihijatar prof. dr. Tomislav Franić)
U emisiji Vidljivi tragovi voditeljica Silvana Burilović Crnov razgovara o strahu, njegovim oblicima i načinima kontrole sa psihijatrom prof. dr.
Fra Domagoj Volarević: Mala škola liturgije
U podcastu Mreže Riječi voditelj Slavko Blažić razgovarao je dr. sc. fra Domagojem Volarevićem, profesorom liturgike na Kbf-u u Splitu
Teologija ima jedan od ključeva naše sretne budućnosti
Potrebna nam je teologija kao znanstveni studij, kao kritičko mišljenje otvoreno i suradničko s drugim disciplinama i ljudskim umijećima, ako se ne želimo sunovratiti u primitivizam praznovjerja i kult ličnosti, u religijske fundamentalizme, političku religiju nasilja ili u konzumerističke duhovnjačke obmane koje traju od jednog do drugog susreta.
Privatne objave pridonose vjeri, posebno u doba u kojem se događaju
U posljednje vrijeme u (vjerničkoj) javnosti sve se više govori o fenomenu marijanskih ukazanja, njihovu značenju i vrjednovanju. Na razgovor o teološkim načelima kojima bi se Crkva trebala voditi kad je riječ o ukazanjima rado je pristala dr. s. Valerija Kovač sa zagrebačkoga KBF-a.
Fra Daniel Patafta o pojavi protestantizma, anglikanskoj crkvi, mogućnosti novog raskola…
U emisiji Magistra vitae govorili smo doc. dr. sc. fra Danielom Pataftom s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, o raskolima i herezama koje su tijekom prošlosti pogađali Crkvu.
Dr. Janez Vodičar, dekan teološkoga fakulteta u Ljubljani, govori o gradnji mostova između suvremenoga čovjeka i Krista: »Nastavimo li ovako, svi ćemo poludjeti«
»’Kako možeš vjerovati?’ znaju me pitati. To nije provokacija, nego ljudi baš traže odgovor. Sad je pitanje znam li im ja kao teolog i svećenik reći ono što im trebam reći. Upućujem li ih stvarno u ono što Krist donosi?«
Fra Ante Vučković: Za susretom s Uskrsnulim nam je žudjeti
S uskrsnućem dolazi puno jače svjetlo: Nedužni koji je podnio patnju i smrt za druge Božjom je snagom obnovljen, uzdignut na novi život i time je osvijetlio naše ropstvo, nasilje, strahove i zakone.
Ne sudimo oštro druge! Znajmo slušati i čuti druge! (Gibonni) - II. dio
Povodom 35 godina karijere kantautor, tekstopisac i glazbenik s osvojena 43 Porina Zlatan Stipišić Gibonni dao je intervju za emisiju „Vidljivi tragovi“. Nakon prvoga donosimo i drugi dio razgovora.
Gibonni o vjeri: Otac mi je rekao da je talent od Boga, a što ću napraviti s njim to je moja stvar
Kad rasteš u nutrini, narast će ti i rad. Ne pričam sada samo o umjetnosti. Svatko tko je u svom poslu dobar, a znam puno zanatlija, je i duhovan. Takav nije samo dobar u tom svom poslu. Od takvoga naučim napisati pjesmu. Otvori mi ladicu iz koje iziđe ljepota.
Transhumanizam je izričaj pervertiranog kršćanstva! (prof. dr. Ivica Raguž)
O transhumanizmu kao izričaju pervertiranog (iskrivljenog) kršćanstva u emisiji "Vidljivi tragovi" voditeljica, dr. sc. Silvana Burilović Crnov, razgovara s prof. dr. Ivicom Ragužem, dekanom Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu.
Fra Domagoj Volarević o životu i karizmi o. fra Ante Antića
U prigodi obljetnice smrti sluge Božjega o. fra Ante Antića Silvana Burilović Crnov, urednica emisije Vidljivi tragovi, razgovarala je s fra Domagojem Volarevićem, gvardijanom samostana o. fra Ante Antića na Trsteniku u Splitu.
Peter Kreeft: Civilizacija se približava viziji Huxleyevog „Vrlog novog svijeta“
Dr. Peter Kreeft profesor je filozofije na Boston Collegeu i autor više knjiga s područja filozofije i kršćanske teologije, od kojih su neke postale prave uspješnice po čitavome svijetu, jer su pisane lucidno i s često prisutnom mjerom duhovitosti.
Biskup Vidović: "Moramo redovito obrezivati maslinu svoje vjere!"
Mons. Ranko Vidović u razgovoru za HKR osvrće se na svoju biskupsku službu, na svećeničko iskustvo kroz 35 godina, plodove pastorala na koljenima te o tri zla koja je turizam donio vjernicima.
Čas je da se za obitelj zauzme i društvo i država i Crkva
O stanju Crkve, pastorala braka i obitelji, o posljedicama iseljavanja i drugim aktualnim temama za Glas Koncila govori prof. dr. sc. Pero Aračić
Sposobnosti vjernika su puno veće nego što mi to opažamo
Zašto i kako se događa buđenje laika, kako Božju riječ pretočiti u razumljiv i nadahnut crkveni jezik, je li moguć uravnotežen odnos između Crkve i politike, zašto je kanonizacija bl. Alozija Stepinca bolno pitanje za hrvatske vjernike i čemu nas je poučila korona razgovara Ružica Pšihistal s fra Antom Vučkovićem.
Vjernici u Hrvatskoj trebaju jasan i otvoren govor o Bogu i Crkvi
Veliki komunikacijski iskorak Crkve u Hrvatskoj učinjen je knjigom Neostvarena sloboda u kojoj se po prvi put otvaraju i objedinjuju goruće teme u Crkvi, one o kojima se desetljećima šuti ili govori u rukavicama poput; odnosa klera i laika, financija Crkve, raznih pokreta i duhovnosti u Crkvi, pitanje autentičnosti Međugorja...
Fra Marijan (Mate) Mandac (1939. – 2023.)
U spomen na fra Marijana (Matu) Mandaca, OFM (1939. – 2023.) našeg najvećeg patrologa. Razgovarala Silvana Burilović 29. travnja 2010.
Mons. Nikola Eterović: "Benediktu XVI. je bilo žao što kard. Stepinac nije proglašen svetim. Jednom mi je izrekao svoj stav pitanjem: ako kard. Stepinac nije svet, tko je onda svet?"
Intervju s bliskim suradnikom pape Benedikta XVI. apostolskim nuncijem u Njemačkoj nadbiskupom Nikolom Eterovićem
Bog u društvu koje se ubrzano mijenja
Kako govoriti o Bogu danas? Kako svjedočiti ljudima našeg vremena njegovu prisutnost u svijetu? Koje medije koristiti i kako ih upotrebljavati za poslanje Crkve? O tim i drugim pitanjima u emisiji Radosna vijest urednica dr. sc. Silvana Burilović Crnov razgovara s dr. sc. fra Ivicom Jurićem, profesorom pastorala na KBF-u u Splitu.
Uloga crkvenih pokreta i zajednica u Crkvi
U emisiji Radosna vijest urednica dr. sc. Silvana Burilović Crnov razgovara s dr. sc. fra Ivicom Jurićem, profesorom pastorala na KBF-u u Splitu, o ulozi crkvenih pokreta i zajednica u Crkvi.
Rodna ideologija – mit ili stvarnost?
U emisiji Argumenti HKR-a na temu Rodna ideologija – mit ili stvarnost? razgovaraju: Herman Vukušić, dr. med., specijalist psihijatar, Davor Dijanović - novinar i publicist te Mario Milovac, vjeroučitelj.
Tomáš Halík: Crkva u vremenu velikih promjena
Kao Crkva, uvijek trebamo tražiti Uskrslog i izvan granica vlastite institucije i imaginacije, te time neprestano širiti granice djelovanja.
Rodna i trans ideologija - dr. Herman Vukušić
U emisiji Laudato televizije "O, tempora!" dr. Herman Vukušić govori o tome kako rodna ideologija oblikuje način razmišljanja sve većeg broja mladih ljudi koji se potom odlučuju na 'promjenu spola' (sociološku, hormonalnu ili kiruršku).
Fra Stefano Cecchin: Međugorje je postalo mjesto vjere, molitve i obraćenja
U Međugorje dolaze ljudi iz cijeloga svijeta. (…) U velikom broju dolaze i vraćaju se jer tu pronalaze milost obraćenja. Zato Papa želi da se ta stvarnost pastoralno prati, jer plodovi su očiti.
Vjeronauk pomaže učenicima prevladati individualizam i oduprijeti se potrošačkom mentalitetu.
Je li potrebno da se nastava vjeronauka odvija u školi? Treba li škola ponuditi odgovore na najdublja pitanja o smislu i svrsi života? Je li kritičko mišljenje doista alternativa vjeronauku? Kako i gdje profesori uče holistički raditi, spojiti u nastavi tijelo i duh, emocije i kogniciju? Što je TCI? O ovim pitanjima razgovarali smo s prof. dr. sc. Jadrankom Garmaz.
Zašto je Sveto pismo toliko važna knjiga?
U emisiji Laudato televizije gost je fra Domagoj Runje, bibličar s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Splitu. Fra Domagoj tumači vezu između Starog i Novog zavjeta, odgovora na pitanja o tome zašto i koliko često treba čitati Bibliju, kako je shvatiti i što nam Bog poručuje preko svoje Riječi.