Svijeće nalazimo redovito u predvorjima nekih crkava. Paljenjem svijeća nakon ili prije mise prinosimo molitvu Gospodinu. Naša upaljena svijeća nastavlja dogorijevati sate ili dane nakon što odemo iz crkve svojim obvezama.
Nazivaju se i zavjetnim svijećama, a ljudi ih kupuju i pale kako bi simbolizirali njihove molitve ili pobožnost, piše msgr. Charles E. Pape s portala Simply Catholic. Svijeća gori nekoliko sati ili dana (ovisno o veličini) i tako simbolizira molitvu i ljubav osobe koja ju je zapalila, dugo nakon što je morala otići. Biblijski je korijen ove prakse pojam “paljenice”. U Starom zavjetu vrijedne stvari (obično žrtvovane životinje) spaljivale bi se i na taj način prinosile Bogu.
Dim je bio simbol žrtve hvale koja se uzdizala do Boga. Katolici koji pale svijeće prinose Bogu molitvu i hvalu. Vatra svijeće simbolizira žarku ljubav. Potrošnja svijeće simbolizira prinošenje nečega što je Bogu dragocjeno: našeg vremena, naše pohvale, naših resursa i slično. Trajna kvaliteta svijeće simbolizira činjenicu da se naše molitve, zahvalnost i brige nastavljaju u našem srcu čak i kad moramo napustiti crkvu. Svijeća koju smo zapalili i dalje ostaje gorjeti i tako smo i dalje povezani u molitvenom stavu. Treperava svjetlost kao da govori: “Sjeti se, Gospodine, moje molitve i onih za koje molim.”
Molitva koju možete izmoliti kod paljenja svijeće
Gospodine, Ovo svjetlo koje ovdje palim
Neka bude svjetlo kojim Ti mene rasvjetljuješ
U mojim problemima i u mojim odlukama.
Ova moja molitva neka bude molitva kojom Ti
Spaljuješ svaku oholost, svaki egoizam i svaku nevjeru.
Ova moja molitva neka bude molitva kojom Ti, također,
Griješ moje srce i učiš me ljubiti onako kako se Tebi sviđa.
Gospodine, ne mogu dugo ostati u ovoj crkvi.
Zato ostavljam ovo svjetlo da gori kao dio mene,
Kao dar koji Ti želim darovati.
Pomozi mi (po zagovoru Blažene Djevice Marije …),
usliši ovu moju molitvu i primi moj rad ovoga dana i uvijek,
a nadasve daj da uvijek budem Tvoj/a
Amen.
Izvor: https://hkm.hr/